Forkliftler

Kardeşler Vinç - Forkliftler

FORKLİFTLERİN KULLANIM AMACI ve ÇEŞİTLERİ

Forkliftler kapalı ve açık alanlarda yükleme, boşaltma, istifleme ve kısa mesafe taşıma işlerinde kullanılır. Yükü asansörü sayesinde sadece yukarı ve aşağı indirip, kaldırabilir, destek ayaklarına ihtiyacı yoktur, yük ile birlikte yürüyebilir, manevra yapabilir. Çatal bıçakları ve diğer ataçmanları ile çok hızlı ve pratik bir biçimde yükleme, indirme ve taşıma işlemi yapabilir.

Dizel ve akülü olmak üzere 2 çeşidi vardır. Akülü forkliftler motor gürültüsü ve eksoz dumanı olmadığından dolayı kapalı alanlarda, fabrika içerisinde, antrepolarda, depolarda daha çok tercih edilir. Dizel forkliftlere göre yürüyüş takımı ve kaldırma kapasitesi olarak daha zayıftır. Akülü forkliftlerin en büyüğü 8.5 tonluk iken dizel forkliftlerin en büyüğü 45 tonluktur. Yükseklik olarak en fazla 6 metreye yük kaldırabilmektedirler.

Dizel forkliftler aklülü forkliftlere göre çok daha uzun yol gidebilir, daha dik rampaları çıkabilir, daha ağır yükleri taşıyabilir, daha engebeli arazilerde çalışabilir. Uzun mesafedeki çalışma alanlarına sevk edilmesi için kurtarıcı araca ihtiyaç vardır.

...